1/15/2017

Caferiye Tekkesi mozaikleri - İstanbul Bir Masal

Ayasofya Müzesi karşısında bulunan Caferiye Tekkesi'nin dış duvarına yapılan mozaik projemiz nihayet izleyicilerine kavuştu. Turistlerden yoğun ilgi gören eserimizin fotoğrafları, onların çektiği fotoğraflarla bütün dünyaya yayılmakta. İlginize ve beğenilerinize çok teşekkürler.

          Aysel Ergül
          Mozaik Sanat Evi

Caferiye Tekkesi mozaikleri - İstanbul Bir MasalCaferiye Tekkesi mozaikleri - İstanbul Bir Masal

Caferiye Tekkesi mozaikleri - İstanbul Bir Masal
Caferiye Tekkesi mozaikleri - İstanbul Bir Masal

Caferiye Tekkesi mozaikleri - İstanbul Bir Masal

 Caferiye Tekkesi mozaikleri - İstanbul Bir Masal ve hikayesi.

Bir varmış, bir yokmuş... Tüm masallar böyle başlar, değil mi? Bizim anlattığımız bu İstanbul masalı ise öğretmenimiz Aysel Ergül'ün bir müjdesi ile başladı. Bir gün sınıfa geldi ve "Bu yıl bir ekip çalışması yapacağız" dedi. Yapacağımız mozaik pano Caferiye Tekkesi'nin duvarlarını süsleyecekti.
Yarattığı proje; silueti ile, sanatsal ve kutsal sembolleri ile İstanbul'u anlatıyordu ve başladık mozaiklerle masalımızı yazmaya.
Projedeki ilk desenimizde, çinicilikteki ilk teknik "renkli sır" tekniğini görüntüleyecektik. Bunun en güzel örneklerinin mekanı Edirne Muradiye Camii idi. Ekip, masalın havasına birlikte yapılan bu gezi ile girdi.
Canım Boğaziçi, kentin mücevherleri kubbeler ve minareler, köprüsü, kuleleri ve masmavi göğü ile İstanbul ortada yerini aldı. Dünyada eşi az bulunur zenginlikte kültürünü, tarihini, bu siluetin çevresinde rengarenk motiflerle yansıttık.
İstanbul'un simgesi Lale; göğe uzanan biçimi ve eşsiz renkleriyle yalnızca kenti değil, bu kentin köklü tarihini, kültürünü de simgeleyen harika çiçek, projede yerini aldı.
Anadolu anlamına gelen Rumi, Türk sanatının en sevilen motifi ise projemizin çeşitli bölümlerini renklendirdi.
Sadece Osmanlı'da değil tüm Doğu felsefesinde güçlü anlamlara sahip Çintemani ile, İstanbul'da yaşanmasını dilediğimiz "uyum içinde hayat" mesajını ekledik masalımıza. İç içe çizilen üç gözün "gönül gözü, akıl gözü, dünya gözü" birbirine hiç müdahele etmeden estetik bir birliktelikle yer aldığı kusursuz ve etkileyici çintemani motifi, projemizin her köşesinden masalımızı anlatıyor.
Çift başlı kartalımız ise İstanbul'un koruyucusu. Masalımızda İstanbul'u ona teslim ettik.

Bir sezon boyu keyifle çalıştığımız projeyi bu kadar güzel kaleme alan Tülay Filiz'e ve projede emeği geçen Banu Tekgürler, Nükhet Gündeş, Sevda Büyükkoyuncu, Safiye Alsancak, Demet Önsoy, Ongun Aydın ve tekrar Tülay Filiz'e çok teşekkür ederim. Muhteşem bir ekip çalışması oldu. Tebrik ediyorum.

Aysel Ergül
Mozaik Sanat Evi
 —

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder